Головна » Файли » Розробки уроків, презентації

розробка уроку 5 клас "Фольклор"
16.12.2015, 19:21

ТЕМА : УСНІ ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА. ФОЛЬКЛОР.

Мета: розширити початкові знання та уявлення учнів про усні історичні джерела; формувати хронологічні вміння, сі відносити рік зі століттям, розвивати читацькі навички, виховувати шанобливе ставлення до минулого (зокрема, до пам’яток, легенд та переказі) плекати бажання досліджувати його, берегти пам’ять про нього.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, атлас, інформаційні картки, уривок відео https://www.youtube.com/watch?v=ikinX3JRDHY

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дидактична гра «Дерево знань»

Учні класу по черзі знімають з дерева « листочки» зі словами: історія, археологія, речові джерела, ера, дата, тисячоліття, музей, архів, Вікентій Хвойка і т.д., коротко пояснюють їх.

Поясніть, як ви розумієте наведені вислови про мову.

1.   Найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова. (Панас Мирний)

2.   Мова — це глибина тисячоліть. (М. Шумило)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся, яку роль відіграють усні історичні джерела при вивчені історії.

Діти, давайте переглянемо відео з виконанням української народної пісні. А поки ми його дивимось, ви подумайте, про що нам може розповісти такий вид усної народної творчості?


ІV. Вивчення нового матеріалу.

Поміркуйте, яке історичне джерело має такі характерні риси, як усність, анонімність, імпровізаційність, народність.
Вступне слово вчителя.
У часи, коли не існувало писемності або вона була недоступною для більшості простих людей, загадки, казки, прислів’я, билини передавалися із вуст в уста. До наших днів дійшло багато історичних дум, обрядових пісень, легенд, прислів’їв і приказок, чумацьких пісень. Всі вони – свідки історії українського народу. Народна поезія України відзначається великим багатством і різноманітністю видів творів і художніх форм, тем, сюжетів, героїв і зображувальних засобів. Фольклор – це особлива галузь поетичного мистецтва. Фольклорні твори пройняті визвольними ідеями, любов’ю до Вітчизни, прагнення миру, вони виражають погляди народу його мрії та сподівання. Славну та величну історію має українська земля. Віками вона боронилася від ворогів, боролася за своє соціальне й національне визволення. Про ті славні і важкі часи в історії України складено багато фольклорних творів. Саме із них ми дізнаємось про минуле наших предків, їх побут, традиції, звичаї.
На відміну від літератури усна народна творчість – це творчість не окремих осіб, а багатьох людей, народу. Здебільшого бувало так: якусь пісню якісно складав один талановитий народний співець, згодом ім’я співця забувалося, а його пісня, сподобавшись багатьом людям, передавалася із уст в уста, з покоління в покоління. Під час усної передачі ця пісня не могла лишитися такою, якою була спочатку. Нові співці вносили в неї щось від себе, удосконаливши її. Таким чином творцем пісні ставав великий колектив людей.
Так складалися не тільки пісні, а й фольклорні твори. Тому фольклор – творчість колективна.
Усна народна творчість виникла і розвинулася у зв’язку з працею людей, вона нерозривно пов’язана з життям, думками і прагненням трудового народу.

Прислів’я та приказки — стислі крилаті вислови, в яких зберігається життєва мудрість народу. Українські прислів’я і приказки охоплюють усі сторони життя людини. Так, у них узагальнено багатовіковий господарський досвід народу: «Посієш вчасно — збереш рясно», «Літом хто гайнує, той зимою голодує». Прислів’я також вчать та виховують: «Праця чоловіка годує, а лінь марнує», «Хліб-сіль їж, а правду ріж», «Хто матір забуває, того Бог карає», «Вірний приятель, що найліпший скарб».
Фольклорні твори з’явилися задовго до того, як було знайдено письмо. Століттями вони поширювалися усно. Пізніше їх почали записувати письменники, вчені або інші грамотні люди.. Деякі народні твори, зокрема прислів’я і пісні, дослідники знаходять у дуже давніх рукописних книжках. До наших днів дійшли окремі рукописні фольклорні збірки, укладені двісті – триста років тому. Такі книжки користуються великою популярністю в народі.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в парах

Учні об’єднуються в пари і виконують завдання.

Назвіть по декілька прикладів українських прислів’їв і приказок.

Бесіда

Що таке фольклор?

Які ви знаєте види усної народної творчості?

Як створюються народні пісні?

Яку роль відіграє усна народна творчість при вивченні історії?

V. Підсумок уроку

Народна творчість – безцінне надбання, народний скарб, в якому зосереджена мудрість віків. Усна народна творчість виховує в нас любов до рідного краю, повагу до інших народів, інтерес до своєї культури. Вчить бути чесними, працьовитими і добрими.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника, записати до зошита уривок української народної пісні.

Категорія: Розробки уроків, презентації | Додав: okshryban | Теги: 5 клас, розробка уроку
Переглядів: 2971 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar
Категорії розділу
Вхід на сайт
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 61
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0