š- Б› -

БАГАТОПАРТІЙНІСТЬ – наявність в державі двох і більше політичних партій, кожна з яких має програму дії, визначає метод та шляхи її здійснення. Б. є однією з ознак демократичної держави, основний прояв політичного плюралізму в сучасному суспільстві.

БАКАЛАВР – початковий вчений ступінь.

БАНДЕРІВЦІ – члени ОУН., які у лютому 1940р. відкололися від організації, очолюваної Проводом українських націоналістів під керівництвом А.Мельника і об’єдналися під гаслами Революційного проводу ОУН. На чолі з С.Бандерою.

БАНДЕРІВЩИНА – прозивна назва пропагандистського характеру, що зародилася в 40-х роках у радянській ідеології, пройшла через 10-ліття історії і подекуди вживається і сьогодні для означення всіх учасників українського національно-визвольного руху – членів ОУН, УГВР, їхніх прихильників, вояків УПА та інших.

БАНК – установа, яка приймає на збереження кошти та надає позички (під проценти).

БІБЛІЯ – збірник іудейських та християнських священних книг, книги Святого (Ветхого) та Нового заповіту.

БІЗНЕС – власна справа, діяльність, яка приносить прибуток.

БІЛИЙ ТЕРОР – режим терористичної диктатури, який встановили білогвардійці-денікінці наприкінці літа 1919 р. в Україні, прийшовши на зміну російсько-радянській владі. 

БІЛЬШОВИЗМ – одна з течій РСДРП (поряд з меншовизмом), що виникла в 1903р. Б. cповідував особливий шлях розвитку Росії: розрив між буржуазно-демократичною революцією і соціалістичною дуже незначний за часом, минаючи капіталістичну стадію розвитку – зразу в соціалізм. 25-25 травня 1917 р. більшовики, які становили незалежну частину революційної демократії, здійснили в Петрограді державний переворот, який різко змінив ситуацію як в Росії, так і в Україні – вони були втягнуті в довготривалий “соціалістичний експеримент”. Україні більшовики в кінці 1917 на початку 1918  рр. нав’язали громадянську війну.

БІПАРТИД—людина, яка водночас має громадянство двох або більше держав.

БІПОЛЯРНА СИСТЕМА МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН – система, заснована на протистоянні двох зверхдержав та створених ними воєнно-політичних блоків.

БІРЖА – організаційно оформлений й систематично функціонуючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами (фондова біржа) чи оптова торгівля товарами за стандартними зразками (товарна біржа).

БОЛОНСЬКИЙ ПРОЦЕС – так називається програма-декларація Закону європейської вищої освіти, підписана в 1999р. в м.Болонії (Італія) представниками 29 європейських країн, основною ідеєю якої є координація „освітянської” політики та зближення національних освітянських програм. Суть Б.П. – уніфікація та підвищення якості навчання студентів.

БОРБИСТИ — політична українська партія  (березень 1919—липень, 1920 рр.), що сформувалася на ос­нові лівого крила Української партії лівих соціа­лістів-революціонерів. Назву дістала по наймену­ванню центрального органу партії—газети «Борба».

БОРОТЬБИСТИ — українська політична партія (травень 1918—березень 1920 рр.), що виникла внаслідок розколу УПСР. Назву отримала від найменування центрального органу партії — газети «Боротьба».

БОЯРИН – великий впливовий землевласник.

БРАТАНІЯ – припинення воєнних дій і взаємне висловлювання почуттів товариськості.

БРАТСТВА – громадські організації міщан православної віри, відкривали братські школи (XVI-XVII ст.).

„БРЕЖНЄВЩИНА” – консервативний політичний режим в СРСР (друга половина 60-х – перша половина 80-х рр.), що прикривався ілюзорною стабільністю так званого „розвинутого соціалізму”, а по суті мав тупіковий, стагнаційний характер, що негативно вплинув на розвиток радянського суспільства: в економіці – розвал і застій; в політиці – спроба реанімації сталінізму, брехня, дволикість, корупція, зміцнення монополізму КПРС; в душах-відчай, соціальна апатія; в житті українського народу істотне звуження суверенітету республіки, черговий русифікаторський наступ на духовність українського народу.

БРЕСТСЬКИЙ МИР – це мир, підписаний між Центральною Радою і країнами німецько-австрійського блоку 27 січня (9 лютого) 1918 році у Бресті, за яким Україна виходила із стану війни з країнами четверного Союзу; останні визнали УНР, Центральна Рада брала на себе зобов’язання поставити Німеччині сільськогосподарську продукцію. „Б.М.” з країнами німецько-австрійського блоку підписала й Росія (3 березня 1918 року), за яким вона зобов’язувалася визнати незалежну УНР; розпущено було український більшовицький уряд; Росія зобов’язалася не втручатися в українські справи й вивести свої війська з України. За цим миром перше встановлення радянської влади в Україні зазнало поразки.

БУКОВИНА – Північна – територія сучасної Чернівецької області, Південна – на території Румунії.

БУЛАВА – ознака влади гетьмана, палиця із насадженою на неї срібною (позолоченою) кулею.

БУРГОМІСТР – голова міста.

БУРЖУАЗНА РЕВОЛЮЦІЯ – соціальна революція з метою встановлення влади буржуазії.

БУРЖУАЗНІ НАЦІОНАЛІСТИ – традиційний ярлик комуністичної системи та комуністичної партії, який навішувався на тих, хто виступав за збереження національної мови, культури, звичаїв та традицій рідного народу.

БЮРОКРАТІЯ – сукупність людей, зайнятих в адміністративних (владних) структурах і виконуючих відведене їм коло життєво необхідних суспільству управлінських, технічних обов’язків. Б. – це, по суті, тип організації, для якої характерним є спеціалізований розподіл праці, чітка управлінська ієрархія, що діє за відповідними правилами і стандартами.

 

 

Вхід на сайт
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 61
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0