- Г -
ГАЛИЦЬКА БИТВА – битва, що відбулася в серпні-вересні 1914 року. Війська російського Південно-Західного фронту відбили наступ австро-угорської армії в Галичині й Польщі й відкинули їх за ріки Сян і Дунаєць.
ГАЛИЧИНА – історична назва частини західноукраїнських земель та польських земель, захоплених Австрійською імперією.
ГАРАНТ – поручитель. Вищим гарантом нормативних умов у суспільстві, функціонуванні держави і її органів повинен бути закон.
ГЕГЕМОН – головна сила; у випадку російської революції-клас, що визначає визначальне, керівне (главенствуюче) становище в житті суспільства, робітничого класу (пролетаріату).
ГЕГЕМОНІЯ – керівництво, перевага; керівна, домінуюча роль будь-якої держави по відношенню до інших держав; будь-якого класу чи партії в суспільстві по відношенню до решти партій, класів.
ГЕНЕЗИС – походження, виникнення, процес утворення якогось історичного явища.
ГЕНЕРАЛЬНИЙ СЕКРЕТАРІАТ – виконавчий орган Центральної Ради, (уряд), утворений 15 червня 1917р. на чолі з В.Винниченко. За партійною приналежністю Г.С. був переважно соціал-демократичним.
ГЕНОЦИД – повне або часткове знищення цілих народів чи окремих груп населення за їх расовими, національними чи релігійними ознаками або навмисне створення таких умов життя в усіх сферах суспільного існування, що приводить до знищення цих народів чи груп населення.
ГЕОПОЛІТИКА – політична концепція, яка стверджує, що в основі політики (переважно зовнішньої) певної держави лежить співвідношення географічних чинників – просторового розташування країни, розміру території, клімату, наявності природних ресурсів, густоти населення тощо.
ГЕРБ – символічне зображення, яке представляє країну, територію, рід чи людину.
ГЕТЬМАН – головний, старший; глава гетьманської держави; керівник козацького війська.
ГЕТЬМАНАТ – одна з форм державної влади, що склалася в період державотворчих змагань під час української національно-демократичної революції 1917-1920рр. Г. виник внаслідок державного перевороту 29 квітня 1918р. Очолив його зросійщений український генерал, нащадок гетьмана І.Скоропадського Павло Скоропадський, який, зосередивши всю повноту влади в своїх руках, зробив спробу перетворити парламентарну форму правління на авторитарну. 14 грудня 1918р. гетьман П.Скоропадський зрікся влади.
ГЕТЬМАНЩИНА – гетьманська держава українського народу в 1648-1783рр.; Лівобережжя.
ГІГАНТОМАНІЯ – це хвороблива, не обґрунтована дійсними показниками пристрасть керівництва держави та господарських органів на місцях до величезного, грандіозного захоплення спорудженням велетенських народно-господарських об’єктів, які в свою чергу, несли екологічну загрозу для навколишнього середовища.
ГІПЕРІНФЛЯЦІЯ – виключно швидке зростання товарних цін і грошової маси, що веде до різкого обезцінення грошової одиниці, розпаду платоспроможного обороту та порушення нормальних господарських зв’язків.
ГІПОТЕЗА – обгрунтоване припущення, висунуте для пояснення певного явища або закономірного зв’язку між сукупністю явищ. Особливістю гіпотези є те, що вона завжди має певний ступінь ймовірності й не завжди відповідає дійсності.
ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА – проблеми, важливі для усіх людей, які потребують спільного вирішення (хвороби, гонка озброєнь, економічні і т.п.).
“ГНІЗДО МАЗЕПИНСТВА” – так російська влада в кінці XIX – на початку XXст. називала західноукраїнські землі на території Сх.. Галичини, де українство мало можливість мати свої школи, газети, громадські організації, де діяло НТШ, “Просвіти”, кафедра історії України у Львівському університеті, керована М,С,Грушевським.
ГОЛОВНА УКРАЇНСЬКА РАДА (ГУР) – проавстрійський міжпартійний блок (1914р.) провідних українських партій Галичини: Національно-демократичної, Радикальної та Соціалістичної. Очолив блок депутат австрійського парламенту, лідер націонал- демократів Кость Левицький.
ГОЛОДОМОР 1932-1933рр. – наслідок здійснюваної Комуністичною партією в к. 20-х рр. політики суцільної, насильницької колективізації, зростання плану хлібозаготівель, вживання крайніх методів щодо тих, хто чинив опір цим явищам: тотальна конфіскація у селян продовольства (аж до сухарів і фруктової суміші); переведення на блокадне положення цілих районів, де не виконувався план.
ГОСПОДАРСТВО – сума всіх видів людської діяльності, призначених забезпечити її життєві потреби.
ГОСПРОЗРАХУНОК – господарчий (комерційний) розрахунок, що грунтується на співідношенні затрат та результатів діяльності.
ГОТИ – германські племена, батьківщиною яких було узбережжя Балтійського моря.
ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА – уніатська церква, виникла у 1596р. в результаті Берестейської унії, зберігаючи східну обрядовість, підпорядковується папі римському.
ГРИВНЯ – грошова одиниця Київської Русі, Укр. Нар. Республіки (Центральна Рада), незалежної української держави (в поч.XX – п.XX ст.).
ГРИГОР’ЄВЩИНА – своє рід селянського руху, напіванархічний військово-політичний режим, встановлений під гаслами “диктатури трудового люду” переважно на Херсонщині і прилеглих до неї частинах Таврійської, Катеринославської, Полтавської, Київської, Подільської і Бессарабської губерній у квітні-липні 1919р. М.О.Григор’євим.
ГРИГОРІАНСЬКИЙ КАЛЕНДАР – новий стиль, запрваджений Папою римським Григорієм XII.
ГРОМАДИ – організації ліберально-демократичної інтелігенції в Україні (др.пол.XX ст.).
ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ - об’єднання громадян – регіональні, загальнодержавні, міжнародні, які створюються ними для захисту своїх законних соціальних, економічних творчих, вікових, спортивних та інших інтересів.
ГРОМАДЯНИН – особа, що належить до постійного населення даної держави, користується її захистом і наділена сукупністю політичних і інших прав і обов’язків.
ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА – збройна боротьба за державну владу між громадянами – великими массами людей, що відносяться до різних класів і соціальних прошарків суспільства.
ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО — суспільство, в якому суспільно-політичний розвиток відбувається на таких демократичних засадах: пріоритет загальновизнаних прав і свобод людини; відповідальність держави перед людиною і суспільством; верховенство права; розподіл влади на законодавчу, виконавчу і судову; децентралізація влади і підтримка місцевого самоврядування; політичний, ідеологічний, економічний плюралізм.
ГРОШОВА РЕФОРМА – процес зміни старих грошей, що перебували в обігу, на нові. В СРСР зміни в грошовому обігові здійснювалися в 1922-1924 рр., та 1961 рр. В незалежній Україні – 1996р. Грошова реформа 1947р. проводилася кофіскаційними методами, у співвідношенні 1: 10.
ГРУПА „А”(в економіці) – підприємства, що створюють засоби виробництва.
ГРУПА „Б”(в економіці) – підприємства, що створюють предмети вжитку.
ГУЛАГ – Державне управління таборів НКВД (МВД) СРСР. Вживається для означення системи концентраційних таборів, що існували за часів сталінщини. Свого апогею ГУЛАГ досяг у післявоєнні роки, коли до тих „ворогів народу”, які сиділи там із середини 30-х рр., добавилися мільйони нових (понад 2 млн. військовополонених, що звільнилися від фашистської неволі), так звані націоналістичні ворожі елементи з України, Прибалтики, Білорусії та інших регіонів СРСР. Жертвами репресій 1948-1953 рр. (система ГУЛАГУ, табори „спеціального режиму”, „націоналісти” усіх мастей, в тому числі й українці, „ленінградська справа”, „справа лікарів” тощо) стали 6,5 млн. чоловік.
ГУМАНІЗМ – теорія і практика, в основі якої лежить ставлення до людини як до найвищої цінності, захист права особистості на свободу, щастя, всебічний розвиток і вияв своїх здібностей.
ГУНИ – кочовики, вихідці із центральних районів Азії (знаменитий вождь – Аттіла).