Е
ЕВАКУАЦІЯ-вивіз населення, підприємств, установ із місцевості, що знаходяться під загрозою нападу ворога.
ЕВОЛЮЦІЯ-процес поступових змін, суть яких полягає в спрощенні або ускладненні чого-небудь або кого-небудь;процес поступового, безперервного розвитку без різких, стрибкоподібних змін.
ЕКЗАРХ-у сучасному православ’ї глава церковного округу (екзархату), куди входить адміністративно-територіальна область.
ЕКЗЕКУТИВА – крайовий провід ОУН.
ЕКОЛОГІЯ – взаємозв¢язок організму та оточуваного середовища.
ЕКОНОМІКА – особлива сфера життя суспільства, яка включає в себе виробництво товарів та послуг, обмін ними і розподіл створених благ та їх споживання. Е. - командно-адміністративна та ринкова – форми організації економіки, перша – планова, жорстко централізована, друга – розвивається як само регульована система за законами товарного господарства на ринку.
ЕКСПАНСІЯ – активне проникнення в яку-небудь сферу, загарбання чужих територій, ринків, джерел сировини; політичне та економічне поневолення інших країн.
ЕКСПЛУАТАЦІЯ – привласнення, результатів чужої праці.
ЕКСПОРТ – вивезення за кордон товарів, капіталів, цінних паперів.
ЕКСПРОПРІАЦІЯ – примусове відчуження майна на користь держави.
ЕКСТЕНСИВНИЙ – кількісні, а не якісні зміни.
ЕКСТЕНСИВНИЙ ШЛЯХ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ – це такий шлях, який здійснюється за рахунок залучення додаткової сировини, додаткової робочої сили і впровадження нових потужностей.
ЕКСТРЕМІЗМ — прихильність до крайніх поглядів. Як правило, виявляється в політиці. Напр., релігійний Е. - це нетерпиме ставлення до інших конфесій;національний Е.—це абсолютизація ролі своєї нації, неприхильне ставлення до інших націй тощо.
ЕЛІТА (національна) – найбільш підготовлена і впливова частина суспільства, його провідна верства, яка усвідомлює цілі, що стоять перед нацією (народом) і скеровує зусилля національної спільноти на їх досягнення. Е. – виділяють правлячу, політичну, економічну, військову.
ЕЛЕКТОРАТ – виборці.
ЕМІГРАЦІЯ—переселення, вимушене чи добровільне переміщення людей з своєї Батьківщини в іншу країну з політичних, економічних, релігійних та ін. причин та тривале перебування їх за межами своєї країни внаслідок такого переміщення.
ЕМІСІЯ – випуск грошей або цінних паперів.
ЕТАТИЗМ – необхідність і виправдання активного втручання держави в політичне, економічне, соціальне і духовне життя суспільства із застосуванням бюрократизації, централізації та концентрації політичної влади.
ЕТНІЧНА ГРУПА — стійка спільність людей, споріднених між собою етноісторичним походженням, мовою спілкування, теперішньою або минулою територією проживання, рисами матеріальної, духовної культури, побутовими звичаями тощо.
ЕТНОГЕНЕЗ – походження народів.
ЕТНОС – позачасова, позатериторіальна, позадержавна спільнота людей, об’єднана спільним походженням, культурою, мовою, історією, традиціями та звичаями, самосвідомістю та етнонімом (назвою).
ЕТНОЦИД – повне, або часткове знищення окремих етносів за національними мотивами, або навмисне створення життєвих умов, розрахованих на їх знищення.
Є
ЄДИНОВЛАДДЯ – керування, при якому влада зосереджена у однієї особи, в одних руках.
ЄПАРХІЯ – церковний адміністративний округ на чолі з архієреєм (єпископом); поділяється на «благочинні округи» на чолі із благочинним (старшим священиком), що об’єднують по декілька парафій.
ЄПИСКОП – вищий духовний чин, що має церковно – адміністративну владу в єпархії, а також право посвячувати у диякони, священники і єпископи (останні – спільно з другими єпископами). Почесні звання для єпископа – архієпископ, митрополит.