Ф
ФАШИЗМ – крайня, антидемократична, радикально – екстремістська політична течія, в основі якої – синтез концепції нації як одвічної реальності та догматизованого принципу соціальної справедливості; різновид тоталітаризму. Ф. характеризується ненавистю до інших національностей.
ФЕДЕРАЦІЯ — форма державного устрою, союзна держава, яка складається з кількох державних утворень (штатів, земель, в Росії —республік), що мають спільну територію, спільний уряд, спільні Збройні Сили, грошову та податкову систему, спільну Конституцію (при збереженні конституцій членів федерації), спільне законодавство, суд, що об’єдналися для розв'язання спільних для всіх членів федерації завдань. Кожен з членів федерації володіє державним суверенітетом.
ФЕНОМЕН – виняткове, надзвичайне, рідкісне явище.
ФЕОДАЛІЗМ – суспільний лад, який характеризується власністю панівних верств на землю та чіткістю ієрархічністю (системою залежності).
ФЕОДАЛЬНА (ПОЛІТИЧНА) РОЗДРОБЛЕНІСТЬ – розпад великих середньовічних держав на окремі незалежні держави.
ФЕРМЕРСТВО – сільськогосподарське підприємництво, засноване переважно на приватній власності на землю та його веденні сімейними засобами.
ФЕТИШИЗМ – віра в надприродні властивості предметів.
ФІЛЬВАРОК – поміщицьке господарство.
ФІНАНСОВИЙ КАПІТАЛ – капітал (багатство), який утворився внаслідок зрощування банків з підприємствами.
ФРАКЦІЯ – група депутатів-членів однієї політичної партії в парламенті; відокремлена частина політичної партії, що має свої погляди, відмінні від поглядів керівництва партії.
ФУНКЦІЯ - обов’язки, коло діяльності.
ФЮРЕР – так називали у фашистській Німеччині главаря нацистів Гітлера.
Х
„ХВИЛЬОВІЗМ” – ярлик, якого радянська влада в 20-х рр. навішувала представникам творчої інтелігенції, у чиїх поглядах і творчості простежувався національний акцент. (Від імені М.Хвильвого, письменника, керівника ВАПЛІТЕ).
„ХОЛОДНА ВІЙНА” – стан міжнародних відносин, який характеризується тривалим конфліктом, і, водночас, неможливістю вирішити його шляхом прямого воєнного конфлікту; так називалися відносини між США та СРСР після Другої Світової війни аж до Горбачовської „перебудови”.
ХОЛОПИ – особисто залежні від феодала селяни (близькі до рабів).
ХРИСТИЯНСТВО – світова релігія, виникла у I ст. у Палестині. Віра в Бога-отця, Бога-духа і Бога-сина (Христа) в одній особі, пришестя Спасителя.
ХРОНОЛОГІЯ ІСТОРІЇ (ПЕРІОДИЗАЦІЯ) – це встановлення хронологічно послідовних етапів у суспільному розвитку людства. В основу цих етапів покладені вирішальні фактори, загальні для всіх країн світу.
Ц
ЦЕНЗ – майнові, вікові, статеві чи релігійні обмеження, що обмежують виборців у їх правах. Встановлюються законодавчо.
ЦЕНЗУРА – нагляд за друкованими виданнями з метою недопущення публікації небажаної, з точки зору даної держави, інформації.
ЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ – зосередження керівництва, управління в єдиному центрі; зосередження більшої частини державних функцій у віданні центральних установ.
ЦЕРКВА – тип релігійної організації, характерними атрибутами якого є спільне віровчення, культова і позакультова діяльність, система управління; християнська культова споруда з вівтарем і приміщенням для проведення богослужіння.
ЦИВІЛІЗАЦІЯ – будь-яка форма існування живих істот, наділених розумом; історичні типи культур, локалізованих у часі та просторі; рівень суспільного розвитку і матеріальної культури, досягнутий даним суспільством.
Ч
ЧЕЛЯДЬ – прислуга.
ЧЕРВОНИЙ ТЕРОР – деспотичні методи управління, репресії і терор проти всіх невдоволених , вжиті російськими більшовиками , які в 1920 р. втретє встановили радянську владу в Україні.
Ш
„ШЕСТИДЕСЯТНИКИ” – нове покоління інтелігенції часів хрущовської „відлиги”, виховане в умовах ідеологічної лібералізації, яке, сповідуючи свободу самовираження, викривало перекоси і лицемірство офіційної культури, вимагало гарантій вільного розвитку українського народу, його культури й мови, започаткувало національне відродження, виступало за оновлення радянського суспільства. „Ш.” широко представлен діячами культури, науки, літератури, кінематографа тощо.
ШОВІНІЗМ – ідеологія, політика і практика переслідування, цькування, гноблення інших народів, проповідь виключності великої нації, її переважання щодо націй менших, прагнення підпорядкувати й інтегрувати малі народи.
Ю
ЮРИДИЧНА ОСОБА – підприємство, установа, організація з відокремленим майном, відповідальними правами та обов’язками.
Я
ЯДРО ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ СУСПІЛЬСТВА – так Конституція СРСР 1977р. узаконила в статті 6-й безмежну владу комуністичної партії в радянському суспільстві. Ст.. 6 була вилучена з Конституції за часів Горбачовської перебудови.
ЯЗИЧНИЦТВО (ПОГАНСТВО) – релігії, для яких характерними є віра в багатьох богів, поклоніння явищам природи, предметам і т.п.